تماس با ما
فلزیاب و گنج یاب خوب چه ویژگی هایی دارد؟
13 تیر, 1398 1

همه ما هنگام خرید یک وسیله همیشه به دنبال وسیله ای هستیم که ویژگی های مثبت زیادی را داشته باشد، هیچ مشکل و معایبی نداشته باشد و در لپ کلام بهترین در نوع خود باشد. بسیاری از کسانی هم که قصد خرید طلا یاب را دارند به طور دقیق نمی دانند این دستگاه باید چه ویژگی ها و امکاناتی داشته باشد .

در مورد فلزیاب ها نیز این مورد کاملا صدق می کند اگر شما در حال خواندن این مطلب هستید به احتمال زیاد یا به دنبال خرید یک دستگاه فلزیاب خوب هستید و یا از روی علاقه به فلزیاب و طلایاب این مقاله را دنبال می کنید . در هر صورت ما قصد داریم در این مقاله ویژگی های دستگاه فلزیاب و طلایاب خوب را به طور کامل بررسی کنیم تا اگر قصد خرید طلایاب داشتید بدانید، چه طلایابی خوب و حرفه ای کار می کند و چه طلایاب هایی مشکل دارد.

همانطور که در مقالات و ویدیو های کاوشگران اشاره کردیم بسیاری از فروشندگان دستگاه فلزیاب و طلایاب تست های غیر واقعی از طلایاب های خود میگیرند و مشتری اصلا متوجه این هم نمی شود که دستگاه چگونه کار می کند. با خواندن این مقاله دیگر در دام چنین افرادی نمی افتید. البته قابل ذکر است که برای مشاهده چگونگی انجام صحیح تست دستگاه های فلزیاب به صفحه ویدیو های کاوشگران مراجعه کنید.

قبل از توضیح ویژگی های طلایاب و فلزیاب های خوب بهتر است مقاله فلزیاب چیست؟ همه چیز در مورد فلزیاب را به طور کامل بخوانید. اما اگر وقت خواندن آن مقاله را ندارید به طور مختصر در این جا فلزیاب را برای شما شرح می دهم .

فلزیاب چیست ؟ فلزیاب دستگاهی است که اجسام فلزی مخفی شده در زیر خاک، دیوار و مکان های دیگر را شناسایی و پیدا می کند. دستگاه های فلزیاب در چند نوع می باشد که هر کدام از روشی متفاوت برای تشخیص اهداف بهره می برند و فلزیاب امکان دارد به یک روش یا چند روش، واکنش بر روی اهداف بصورت صدا یا تصویر یا حرکت آنتن از خود نشان دهد.

فلزیاب و گنج یاب خوب چه ویژگی هایی دارد؟

ویژگی های طلایاب و فلزیاب خوب چیست ؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم دستگاه های فلزیاب و طلایاب مانند هر دستگاه و یا وسیله دیگری انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن ها در نوع کار کرد، ویژگی های دستگاه و شکل ظاهری تفاوت دارند. شما باید  در هنگام خرید دستگاه های مختلف را بسنجید و سپس با نوع کاری که لازم دارید فلزیاب مد نظر خود را انتخاب کنید.

این روزها روش های متفاوتی برای جستجو و یافتن طلا وجود دارد. تکنولوژی ها و دستگاه های جدیدی که از روش های متفاوت برای یافتن طلا استفاده می کنند. از این تکنولوژی میتوان به : 1- فرستنده موج رادیویی : در این نوع از دستگاه ها فلزیاب فرکانس های رادیویی را به طرف شی مورد نظر ارسال می کند و میتواند شی های فلزی را در عمق های مختلف پیدا کرده و نشان دهد. 2- سیستم های آنتنی یا الکترواستاتیکی : این سیستم ها بیشتر در مکان های باز جوابگو هستند مانند دشت ها 3- سیستم های حرارتی: سیستم های حرارتی ، دمای زیادی را به داخل محل معین شده میفرستد و اگر شی ای در آن جا وجود داشته باشد آن را تشخیص می دهد از این روش نسبت به روش های دیگر به مراتب کمتر استفاده می شود و در ایران نیز مرسوم نمی باشد.

عمق کاوش فلزیاب :

عمق کاوش یک مسئله بسیار مهم در دستگاه های طلایاب می باشد . هرچه مقدار عمقی که گنج یاب می تواند تشخیص دهد بیشتر باشد به همان مقدار توانایی دستگاه طلایاب هم بیشتر است. عمق کاوش مناسب بین 3 تا 4 متر می باشد. برای نمونه به ویدیو های سایت مراجعه کنید و تست هایی که شرکت کاوشگران انجام داده است را مشاهده کنید می بینید که دستگاه های شرکت ما حتی در عمق کاوش های زیاد نیز به راحتی فلز را پیدا می کند. ( برخی از فروشنده ها بر روی کاغذ محصول نشان می دهند که دستگاه فلزیاب ما برای مثال 4 متر عمق کاوش دارد. توصیه ما به شما این است که حرف چنین اشخاصی را باور نکنید و تا وقتی که خودتان در نقطه مشخص شده توسط خودتان دستگاه را تست نکرده اید هیچ چیز را باورد نکنید.)

قدرت تفکیک :

قدرت تفکیک یعنی فلزیاب یا طلا یاب بتواند فلزات آهنی را از فلزات غیر آهنی و یا حتی طلا را به طور خاص از بقیه فلزات جدا کند. یک فلزیاب باید حداقل قدرت تفکیک 50% را داشته باشد. قدرت تفکیک ذرات بسیار مهم بوده و می توان گفت مهمترین ویژگی دستگاه گنج یاب می باشد. هرچه قدرت تفکیک فلزیاب در جدا کردن اجزای مختلف از هم بیشتر باشد ارزش و قیمت آن بیشتر می شود . پس هنگام خرید حتما این نکته را از فروشنده بپرسید که قدرت تفکیک دستگاه هایشان چقدر است ؟ این نکته را هم اضافه کنیم که تمامی دستگاه های گنج یاب شرکت کاوشگران قدرت تفکیک بالا داشته و می توانند فلزات مختلف را شناسایی کرده و حتی طلا را به صورت جداگانه ، که به اصطلاح Just Gold می گویند شناسایی کند.

نشانگر متراژ :

یک دستگاه فلزیاب مناسب می تواند دارای نشانگر متراژ باشد به طوری که میزان پیشروی ما از نقطه شروع به متر و همچنان پس از یافتن شی میزان عمق آن را نیز بر حسب متر به ما نشان دهد.

وزن و حجم دستگاه:

دستگاه طلایاب هرچه از لحاظ وزنی سبک تر باشد و جای کمتری بگیرد کار کردن با آن به مراتب راحت تر خواهد بود. توجه کنید که فلزیاب های قدیمی وزن زیادی داشتند و کار کردن با آن ها بسیار سخت بود . اما با پیشرفت تکنولوژی فلزیاب های امروزی وزن کمی دارند تا شخص فلزیاب به راحتی بتواند به دنبال طلا بگردد.

فرکانس دستگاه:

یک دستگاه طلا یاب مناسب باید فرکانس بالایی داشته باشد. کاوش در جاهایی که جنس خاک نرم است نیاز به فرکانس بالا می باشد. اما در مکان های سخت و صخره ای فرکانس دستگاه برای عبور بهتر امواج باید کم باشد.

حذف ذرات:

دستگاه گنج یاب باید حذف ذرات حداقل ۶۰% داشته باشد.یکی مهم ترین عامل ارزش گذاری دستگاه فلزیاب یا طلایاب همین عامل حذف ذرات می باشد. حتی گاهی حذف ذرات ۸۰% و ۹۰% ممکن است دو برابر با هم اختلاف قیمت داشته باشند.

نمایشگر تصویری:

این که یک فلزیاب نمایشگر داشته باشد واقعا ویژگی خوبی است. ولی بعضی از اشخاص فکر می کنند که فلزیاب های که درست کار می کنند نمایشگر دارد. بهتر است بدانید که قدرت یک فلزیاب هیچ ارتباطی به داشتن نمایشگر تصویری ندارد و فقط بودن آن بر کیفیت بیشتر دستگاه طلایاب می افزاید.

برخی از مشتری ها اینطور فکر می کنند که فلزیاب تصویری می تواند شکل درست فلز را نشان بدهد در صورتی که چنین چیزی اصلا امکان ندارد . از همین رو برخی به دام افراد سودجو می افتند و با هزینه های خیلی بالاتر فلزیاب تصویری تهیه می کنند . این در صورتی است که شما تنها با یک فلزیاب معمولی که به هنگام تشخیص فلز صدای بوق می دهد می تونید به هدف خود برسید .

فلزیاب های تصویری به هیچ وجه نمی توانند شکل دقیق فلز رو نشان بدهند که اگر اینگونه بود شخصاً توصیه می کردیم که فلزیاب تصویری بگیرید . برای اینکه به دام افراد سودجو نیفتید کافیه فلزی را در جعبه ای بگذارید و از فروشنده بخواهید که اگر راست می گوید بدون اینکه شکل فلز داخل جعبه را دیده باشد به شما شکل آن را بگوید.

سیستم کاری VLF و PI:

اگر قصد خرید دستگاه فلزیاب داشتید از فلزیاب هایی استفاده کنید که دارای سیستم کاری VLF و PI و از همه بهتر PI تغییر یافته باشد که سیستم کاری PI تغییر یافته تلفیقی از دو نوع سیستم کاری VLF و PI میباشند .در واقع هم قدرت تفکیک نوع VLF را دارد و هم قدرت نفوذ نوع PI را دارد.

نتیجه گیری !!

همانطور که در این مقاله خواندین یک دستگاه گنج یاب یا فلزیاب خوب ویژگی های زیادی باید داشته باشد. توصیه ما به شما این است که قبل از  خرید کامل دستگاه و پرداخت هزینه آن ، حتما دستگاه فلزیاب مورد نظر را با فروشنده آن در نقطه ای که شما انتخاب می کنید تست کنید. و به عمق کاوش و میزان تفکیک دستگاه حتما توجه کافی داشته باشید. به هیچ عنوان اشخاصی که میگویند ما دستگاه های خود را در داخل شرکت ، سوله ، باغ ،آکواریوم یا مکانی از پیش تعیین شده انجام میدهیم را نپذیرید.

نظر بدهید

نظرات

  1. […] چیز توصیه ما به شما این است که دو مقاله فلزیاب چیست ؟ و مقاله فلزیاب و طلایاب خوب چه ویژگی هایی دارند را به طور کامل مطالعه کنید. البته به خاطر این که شاید […]