تماس با ما
فلزیاب چیست؟ همه چیز در مورد فلزیاب ها
13 تیر, 1398 5

امروزه با شنیدن کلمه فلزیاب ممکن است هرکس عکس العمل های متفاوتی نشان دهد. شخصی به فلزیاب هایی که در فرودگاه ها استفاده میشوند فکر میکند. شخصی به فلزیاب هایی که برای پیدا کردن لوله ها و کابل های قدیمی در زیر ساختمان تخریب شده و شخصی به فلزیابی که با آن می شود اجناس گران قیمت و زیر خاکی پیدا کرد. در این مقاله تمامی اطلاعات را در مورد انواع مختلف فلزیاب و گنج یاب ها در اختیار شما می گذاریم. در این مقاله شما به طور کامل می توانید به سوال فلزیاب چیست پاسخ دهید.

فلزیاب چیست؟ همه چیز در مورد فلزیاب ها

فلزیاب چیست ؟

فلزیاب دستگاهی است که می تواند اجسام فلزی مخفی شده در زیر خاک، دیوار و مکان های دیگر را شناسایی و پیدا می کند. این اجسام میتواند شامل : آهن، نقره، برنز، طلا، چدن، فولاد و … را در چند متر زیر خاک و یا هر محل دفن شده ای تشخیص و نشان دهد.

انواع فلزیاب و طلایاب ها و عملکرد آن

دستگاه های فلزیاب در چند نوع مختلف می باشد که هر کدام از روشی متفاوت برای تشخیص اهداف بهره می برند. دستگاه طلایاب می تواند به روش های مختلف فلز را تشخیص داده و به صورت صدا یا تصویر یا حرکت آنتن آن را نشان دهد.

فلزیاب‌های تفریحی :

این دسته از فلزیاب‌ ها معمولاً خیلی سبک هستند و دیسک آن‌ ها کوچک می‌ باشد و عمق کاوش فلز آن‌ ها نیز معمولا کمتر از یک متر می‌ باشد. به این معنی که یک فلز به شکل مربع به اندازه ۱متر در ۱متر را می‌تواند از فاصله یک متری پیدا کند. فلزیاب‌ های تفریحی برای پیدا کردن فلزات در سطح خاک طراحی شده‌ اند. این نوع فلزیاب‌ ها دارای صفحه نمایشگری دیجیتالی و پیشرفته می‌ باشند.

فلزیاب‌های پیشرفته‌ :

فلزیاب‌ های پیشرفته، قدرت بسیار زیادی نسبت به دیگر فلزیاب‌ های دیگر دارند. فلزیاب‌ های پیشرفته وزن نسبتاً سنگینی دارند. فلزیاب‌ های پیشرفته قدرت تفکیک زیادی دارند و می‌توانند به راحتی فلزهای آهنی را از فلز های غیر آهنی جدا کنند و هر فلز یا آلیاژی را ببینند نشان می‌ دهند.همچنین باید گفت که فلزیاب‌ های پیشرفته دارای مانیتور نمی باشند.

فلزیاب‌ های صنعتی:

فلزیاب‌ های صنعتی در مکان های مختلف کاربرد های مختلف دارد و صنعت های زیادی وجود دارد که از این نوع فلزیاب ها استفاده می کنند. برای نمونه می توان صنایع چوب بری را نام برد که از این مدل دستگاه برای پیدا کردن و جدا کردن تکه فلز ها بین چوب استفاده می کنند.

فلزیاب‌ های فرکانسی:

این مدل فلزیاب ها و طلایاب هایی با فرکانس پایین می باشند و در حالت کلی این مدل را دستگاه فلزیاب فرکانس القائی می نامند .قدرت تفکیک در این فلزیاب ها بسیار زیاد می باشد و به راحتی فلزات مختلف مانند طلا و آهن را از هم تشخیص می دهد. قدرت تفکیک این فلزیاب ها در شرایط مختلف هم به درستی کار می کند و در هر نوع محیطی که خاک بد ، زمین ناهموار یا زمین آلوده و یا حتی برفی و بارانی باشد به راحتی می‌تواند فلزات مختلف را تشخیص داده و آن ها را از هم جدا کند و طلا را تشخیص دهد. این نوع از طلایاب ها بسیار برای کاوش مناسب می باشد. و شخص فلزیاب می تواند با چند بار تمرین با این فلزیاب ها به توانایی کامل استفاده از آن برسد. این فلزیاب ها به نسبت، مداری که در آن ها استفاده شده است قدرت تفکیک متفاوتی دارند. هرچه قدرت تفکیک بیشتر باشد، دستگاه طلایاب بیشتر به فلزات مختلف واکنش های متفاوت می دهد. 

فلزیاب‌های با امکان فرستنده و گیرنده:

به دستگاه فلزیاب فرستنده و گیرنده گاهی اوقات انبوه یاب می گویند. دلیل آن هم کاملا مشخص است این مدل قدرت تفکیک زیادی ندارد و بیشتر برای یافتن فلزات بزگ و حجیم مانند لوله های آب در زمین و یا دیوار های ضخیم استفاده می شود.  مدل ساخته شده این فلزیاب ها به گونه ای است که یک دیسک فرستنده در جلو و یک دیسک فرستده در عقب دارد که اغلب به شکل مربع می باشند. این مدل فروش عمومی ندارد و دلیل آن هم سختی کار کردن با آن ، اشتباهات زیاد در تشخیص محل فلز  و گم کردن هدف می باشد.

دستگاه فلزیاب حرارتی یا رادار زمینی :

کار با این دستگاه بسیار سخت بوده و کاملا تجربه بالا و تخصص کافی را در شخص طلایاب نیاز دارد. منظور از تخصص کافی یعنی شخص طلایاب بتواند تصاویر ، رنگ ، اعداد ، لکه رنگ ، صدا ، حرکت آنتن از این رو در بین فلزیاب ها محبوبیت ندارد و در ایران نیز فروش نمی رود. اما باید بدانید که این مدل از دستگاه های طلایاب دارای قدرت بالایی می باشد و واکنش دقیقی از تشخیص فلزات مختلف دارد. دستگاه گنج یاب حرارتی راداری با نرم افزار های مختلف گار می کند که مخصوص خود این دستگاه ها می باشد.

فلزیاب‌های مغناطیسی:

فلزیاب مغناطیسی یا فلزیاب ولتاژ القائی مانند فلزیاب پالسی ، فلزیاب BFO، فلزیاب تی ار و دستگاه‌های مغناطیس سنج از نوع مگنومتر می‌ باشد که عملکرد این دسته از فلزیاب‌ ها عمل تشخیص تفاوت فاز ایجاد شده از تغییرات مربوط به شرایط میدان مغناطیس در سر جستجو گر یا کوئل، لوپ و سنسور مغناطیسی می‌ باشد و هر نوع تغییر مغناطیسی از مواد معدنی یا تغییرات لایه‌ های زمین در صحنه کار می‌ تواند مانند فلز مورد نظر یا طلا ایجاد واکنش یا پاسخ در این سیستم‌ها ایجاد نماید و تنظیمات تشخیص فلزات در فلزیاب مغناطیسی به صورت همه فلزات و تفکیک فلزات مختلف می‌ باشد.

 

نحوه عملکرد فلزیاب ها:

فلزیاب بنابر نوع طراحی مدار خود دارای توانایی کاوش هدف می باشد و درصد توان تشخیص فلزیاب به تنظیمات دستگاه فلزیاب بستگی دارد. اینکه عده ای با فلزیاب به دنبال طلا رفته و موفق نمی شوند ربطی به درصد توان تشخیص فلزیاب ندارد ( البته باید بیان کرد که برخی افراد سود جو در کشور هستند که فلزیاب هایی تقلبی را به جای فلزیاب اصل به فروش می رسانند که باید دقت کنید در دام چنین افرادی گیر نکنید. )  و موفقیت در زمینه کشف هدف مورد نظر مرتبط با تجربه شخص فلزیاب در زمینه نوع فعالیت خود داشته و کشف گنج یک عملیات حرفه ای است. اینکه یک دستگاه فلزیاب چند درصد توان تشخیص دارد در زمان آزمایش و تست دستگاه مشخص می شود. چون زمانی که یک دستگاه طلایاب مسیر یا نقطه مرکز یک هدف نمونه را مشخص می نماید نشانه درصد توان تشخیص آن دستگاه فلزیاب می باشد و البته بعضی از افراد تا نزدیکی هدف نمونه عملیات جستجو را به انجام می رسانند ولی نمی توانند در مختصات یابی نقطه مرکز هدف نمونه را مشخص نمایند این عمل از درست عمل ننمودن شخص فلزیاب در عملیات نقطه یابی می باشد و ارتباطی به درصد توان تشخیص دستگاه فلزیاب ندارد.

تکنولوژی استفاده شده در فلزیاب ها را میتوان به سه قسمت تقسیم کرد : فرکانس بسیار پائین، القاء پالسی، نوسان‌ساز یکنواخت

اجزاء فلزیاب:

  •  دستگیره تعادل (اختیاری): جهت حفظ تعادل دستگاه به هنگام جلو و عقب بردن آن بکار می رود.
  •  جعبه کنترل: شامل مدارات کنترلی، سیستم سخنگو، باطری و ریز پردازنده است.
  •  میله: جعبه کنترل را به سیم‌ پیچ وصل می‌ کند تا شما بتوانید سیستم را بدون خم‌شدن استفاده بکنید .
  •  آنتن: بخشی است که وجود فلز را حس می‌کند و نشان می دهد.

فلز یاب ها چگونه کار می کنند

فلزیاب‌ ها میدانی مغناطیسی در اطراف دیسک جستجوگر خود به وجود می‌ آورند. زمانی که جسم فلزی در محدوده میدان مغناطیسی پیدا شود شدت میدان مغناطیسی تغییر کرده و دستگاه فلزیاب با این تغییرات متوجه وجود فلز در اطراف دیسک خود می شود و آن را آشکار می سازد. هر چقدر شدت میدان مغناطیسی تولید شده توسط دستگاه بیشتر باشند عمق کشف فلز بیشتر خواهد بود. عمق کاوش توسط فلزیاب با توجه به اندازه، شکل و جنس فلز تغییر می‌کند و کمتر یا بیشتر می‌ شود.

دو نکته مهم در مورد دستگاه های فلزیاب ها:

این دو نکته مهمترین اساس در دستگاه های طلایاب می باشد .

تفکیک در دستگاه های فلزیاب:

به امکان تشخیص جنس فلز بوسیله فلزیاب تفکیک گفته می شود. اما ببینیم یک فلزیاب با تکنولوژی بالا چه نوع فلزهایی را تفکیک می کند:

گروه اول فلزاتی هستند که خاصیت مغناطیس شونده دارند مانند آهن – فولاد -چدن. که بطور کلی به این گروه فلزات آهنی می گویند. گروه دوم فلزاتی که خاصیت مغناطیس شونده ندارند و غیر الکترومغناطیس هستند مانند طلا – سرب – قلع – نقره – مس –  برنز – برنج – آلومینیوم  که جزو فلزات غیر آهنی می باشند.

عمق کاوش:

عمق کاوش مهم ترین مسئله استفاده کنندگان از دستگاه طلایاب است بطور کلی عمق کاوش به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم ترین آنها عبارتند از :

قدرت دستگاه :قدرت دستگاه های فلزیاب و طلایاب و گنج یاب ،به نوع دستگاه و مدار الکترونیک آن بستگی دارد.

اندازه فلز: هر چه فلز پنهان شده در زیر خاک و صخره بزرگتر باشد در عمق بیشتری قابل کشف است.

شکل فلز: عمق کاوش برای شکل های مختلف اجسام متفاوت می باشد .

جنس فلز: میزان حساسیت دستگاه ها نسبت به فلزات مختلف متفاوت کاملا است. طوری که مقدار مشخصی از چند فلز مختلف در عمق های متفاوتی قابل کشف است.

تکنولوژی ساخت و جنس سیم پیچ دیسک جستجوگر: در ساخت دیسک های فلزیاب از روش های و آلیاژهای مختلفی استفاده می شود.

جنس زمین و خاک: در زمین های صخره ای، سنگی و سنگلاخی عمق کاوش از دیگر مناطق به نسبت کمتر است.

حرف آخر !

این که شما اطلاعات زیادی در مورد فلزیاب و انواع مختلف آن داشته باشید بسیار خوب و مفید می باشد. اما به این نکته بسیار توجه کنید که دانستن فقط این موضوع به هیچ وجه کافی نمی باشد و شما حتما باید با شخصی که در این زمینه تجربه دارد مشورت کنید .امیدواریم که با خواندن این مقاله بتوانید به سوال فلزیاب چیست به خوبی پاسخ دهید. شرکت کاوشگران با 25 سال سابقه در زمینه فروش دستگاه فلزیاب ، گنج یاب و طلایاب آماده مشاوره و راهنمایی شما برای خرید این محصول است . اصلا هم تفاوتی ندارد از چه شرکتی می خواهید اقدام به خرید کنید در هر کجایی از ایران هستید با شماره گیری شماره تلفن 09120923393 هر سوالی در زمینه فلزیاب ها را دارید از ما بپرسید .

نظر بدهید

نظرات

  1. […] توضیح ویژگی های طلایاب و فلزیاب های خوب بهتر است مقاله فلزیاب چیست؟ همه چیز در مورد فلزیاب را به طور کامل بخوانید. اما اگر وقت خواندن آن مقاله را […]

  2. […] توصیه میکنیم قبل از خواندن این مقاله، مقاله فلزیاب چیست را نیز مطالعه فرمایید ( فلزیاب چیست؟ همه چیز در مورد فلزیاب ها) […]

  3. […] از هر چیز توصیه ما به شما این است که دو مقاله فلزیاب چیست ؟ و مقاله فلزیاب و طلایاب خوب چه ویژگی هایی دارند را به […]

  4. […] کار فلزیاب ها آشنایی ندارید پیشنهاد می کنیم حتما مقاله فلزیاب چیست؟ و همه چیز در مورد فلزیاب ها را مطالعه فرمایید […]

  5. […] مقاله می خواهیم در مورد آن بحث کنیم بهتر است دو مقاله ( فلزیاب چیست همه چیز در مورد فلزیاب ها) و ( طلایاب خوب چه ویژگی هایی دارد؟ ) را مطالعه […]